2492

Evimi dekore ederken renkleri nasıl kullanmalıyım?

Evinizi dekore ederken renkleri nasıl seçeceğini düşünüyorsanız öncelikle evinizin aydınlık değerini keşfetmelisiniz. Çok aydınlık bir eviniz varsa, gün ışığını iyi alıyorsa, iyi aydınlanmışsa açık renkleri seçmenizi gerek yoktur. Daha koyu renkler seçebilirsiniz. Ama bunun aksi gün ışığından iyi yararlanamayan ya da aydınlatmasından memnun olmadığınız bir eviniz varsa size tavsiyem aydınlık renklere gitmenizdir. Aynı şeyler seçeceğiniz malzemeler içinde geçerlidir. Öncelikle yapmanız gereken evin geneli için bir renk belirlemeniz. Bu güzel rengi belirledikten sonra bazı karakteristik renklerle karakteristik odalar belirleyebilirsiniz. Mesela genç odalarında bir duvarda canlı renkler kullanabilirsiniz. Ama kullanacağınız bu rengi gerçekten belirleyeceğiniz bir fon duvarda belirleyin.

Bütün duvarları asla aynı renk yapmayın. Mesela yatak başı duvarınızı koyu renk yapabilirsiniz. Televizyon ünitesinin arkasını koyu renk yapabilirsiniz. Ya da mutfakta tezgah karşısında kalan duvarı farklı bir renk canlı bir renk yapabilirsiniz.

Size tavsiyem renkleri cesaretle seçmenizdir. Bu ürünlerin satıldığı mağazalara ya da yapı marketlere gidin, geniş renk kartelalarına mutlaka göz atın. Seçeceğiniz renk ne olursa olsun sizin renginizi belirleyecektir.  

Efe Kısakürek
İç Mimar