491

30 Haziran Oğlakta Jüpiter Pluton Kavuşumu Hangi Köklü Değişimleri Yapacak?

30 HAZİRAN 2020 JÜPİTER-PLÜTO KAVUŞUMU

KORONAVİRÜS GERİ Mİ ÇEKİLİYOR?

Bu yılın dönüşüm temasını belirleyen bu kavuşum Nisan ayında iki gezegen ileri hareketteyken oluşmuştu, şimdi geri giderken oluşuyor ve Kasım’da tekrar ileri harekette oluşacak. 30 Haziran’da kesinleşecek olan kavuşum, etkisini 18 Haziran-10 Temmuz tarihleri arasında gösterecek.

Yavaş hareket eden gezegenler arasında oluşan açılar uzun süreli bir etkiye sebep olurlar. Kavuşum açılarıysa bir devrin başlangıcına işaret eder. Oğlak burcundaki yerleşimler statü, otorite, saygınlık, yönetim gibi konulara yaklaşımımızı değiştirmemiz, hatalı veya işe yaramaz yönleri bırakmamız ve arıtmamız gerektiğini vurguluyordu. Bu yüzden de otorite figürleri ( baba, başbakan, müdür vs ) gündemdeydi. Dünyasal anlamda yönetim biçimlerinin dönüşeceği bir devirde olduğumuzu bize söylüyordu.

Gezegenler geri gittiğinde her ne kadar fonksiyonlarında bozulmalar olsa da üzerinde çalışılan konuların eksiklerinin ve hatalarının fark edilmesi için bize fırsat verirler. Kavuşum oğlak burcunda olduğuna göre oğlak burcu özelliklerini sağlıklı bir şekilde kullanmamız gerektiğini hatırlamalıyız. Sabır, disiplin, çaba, sıkıntılara katlanma, otokontrol, azim, plan, çaba, gayret, özdisiplin, sorumluluk, tedbir, vicdan, gerçekçilik ve uygulamacılık…

Kendi kendimizin otoritesi olma konusunun önemi koronavirüs dolayısıyla oldukça belirgin hale geldi. Yukarıdan bir uyarıya gerek kalmadan kendi kendine tedbir almak ve bu zor günlere sabırla dayanmak bize avantaj sağladı. Gezegenler geri harekette olduğundan hastalığın bir gerileme dönemine girdiğini söyleyebiliriz ancak ileri hareketteki kavuşumda ortaya çıkmayı bekleyen kuluçka döneminden de bahsedilebilir. Dolayısıyla yukarıdaki oğlak özelliklerini iyice sindirmemiz gerek. Gölge yönlerse; sorumsuzluk, duyarsızlık, karamsarlık, güvensizlik ve korku… Bu yönler arasındaki dengeyi kurmak gerekir. Korku bugünlerde kendimizi güvenceye almamız için gereken bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Konusunda uzman kişilerin yönlendirmelerine uyarak korkumuzu kontrol edebiliriz.

Oğlak burcu kısıtlamalara katlanabilen ve gerektiği zaman kendisini kısıtlayabilen bir burçtur. Bu kısıtlanma döneminin gerekçelerini doğru anlamak gerekir. Jüpiter büyümeyi, Plüto dönüşümü temsil eder. Büyük dönüşüm yine Plütonun temsil ettiği acı, kayıp, güç ve güçsüzlük temalarını da içinde barındırır. Geri hareket içimizdeki büyük dönüşüm gücünü keşfetmek için imkan verebilir.

Kavuşum esnasında Satürn ve Neptün’le birlikte Merkür ve Venüs de geri harekette olacak. Tüm enerjilerin içe döndüğünü düşünürsek dışarıyla değil içeriyle ilgilenme zamanı diyebiliriz.  Kavuşumun yöneticisi Satürn Kova burcunda bizi bağımsızlığa, sosyalleşmeye ve bireyselleşmeye davet etse de kısıtlanmaya isyan etmeden sosyalleşmenin sıra dışı yollarını bulacağımız hatta mesafe kavramını içselleştireceğimiz bir dönemden söz edilebilir.

Kavuşumun etkin olduğu dönemde ay’ın harekete geçirdiği dönüşüm enerjisine dikkat etmek gerekir. 16, 23,30 Haziran ve 5, 12 Temmuz tarihlerinde dönüşüm enerjisi açığa çıkacaktır.

Bu kavuşumda Türkiye’nin toprak, tarım, madencilik, inşaat, dostlar, düşmanlar, ortaklar, dış borçlar, dış ilişkiler, dış ticaret, dini kurumlar, yargı kurumları, hastaneler, hapishaneler, yurtlar ile ilgili konuları gündeme gelecek. Satürn Plütoyla kavuştuğu zaman dönüşümün kısıtlamalarla gerçekleşeceği, Jüpiter ise dönüşümün aşırılıkları da barındıracağını işaret ediyor.

Bu açıdan 24 dereceye +/- 5 derece yakınlıkta oğlak, koç, yengeç ve terazi burçlarında gezegen ve noktaları olanlar etkilenecekler. Güneş burçlarına göre 9-19 Ocak, 9-19 Nisan, 12-22 Temmuz, 12-22 Ekim tarihlerinde doğanlar güçlü bir etki alacaklar…

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı