645

5 Temmuz Oğlak Burcunda Ay Tutulmasında Meydanlar Hareketleniyor mu?

0ğlak burcunun 13 derecesinde bir ay tutulması gerçekleşiyor. Tutulmayı 29 derece oğlak burcunda geri giden Satürn yönetiyor. Hem Ay Tutulmaları hem de Satürn bitiş ve sonuçlanmalarla ilgilidir. Bu tutulma 6 Ocak 2019’da 15 derece oğlak burcunda gerçekleşen güneş tutulmasında atılan tohumların hasadı gibi düşünülebilir. Bu tutulma yengeç-oğlak aksındaki Tutulmaların da sonuncusu…

Ay tutulmaları yaklaşık 6 aylık bir gündemi belirlerler ve ay düğümlerine yakınlığına göre etki derecesi artar ya da azalır. Bu tutulma ay düğümlerinden oldukça uzak bir mesafede gerçekleşiyor ve parçalı ay tutulması yaşanıyor. Etki süresinin 2,5 aya yayılacağı söylenebilir. Tutulma derecesini 21 Temmuz’da Mars tetikleyecek ve gündemimizde ani olaylar olacak.

Türkiye açısından baktığımızda 7. Evimizde yani dostlarımızı ve düşmanlarımızı temsil eden alanda gerçekleşiyor. Karşıtlık ve ortaklık yaptığımız ülkelerle ilgili konuları gündeme getiriyor. Bu da ya düşmanlığın ya da ortaklığın sona ermesine işaret ediyor. Tutulma 1. Evimizdeki Plütoya karşıt yaptığından halkın dayanma gücünün ve karakterinin sınanacağı bir dönemden bahsedilebilir. Plüto 5. Evi yönettiğinden alanlar, meydanlar, eğlence merkezleri, konser ve gösteri salonları ile çocuklar ve gençlerle ilgili konularda düzenlemeler olacağını gösterir. Tutulmanın yöneticisi Satürn 8. Ev girişinde ve dış borçlar, vergiler, savaş, doğal afetler ve ölüm konularını gündeme getiriyor. Ölüm korkusunun, kayıpların, maddi ve manevi krizlerin Türkiye’yi etkileyeceği bir dönemden bahsedilebilir.

Dünyasal astroloji uzmanlık alanım olmadığından daha detaylı yorumları uzmanlara bırakıyorum.

Tutulmaya Uranüs Güneşe 60’lık ve aya 120’lik açıyla destek oluyor. Bilinç ve bilinç dışı arasındaki bağlantıyı anlamamıza yardım ediyor.

Tutulma esnasında geri giden Merkür bu dönemde alacağımız kararları tekrar sorgulayacağımıza ya da geçmişten gelen konular üzerinde düşüneceğimize işaret ediyor. Merkür’e kare yapan Mars ani ve düşünmeden karar verebileceğimizi, 60’lık yapan Uranüs parlak fikirler üretebileceğimizi gösteriyor.

Kişisel haritalarımıza baktığımızda 13 dereceye yakın oğlak, koç, yengeç ve terazi burçlarında gezegen ve noktaları olanlar 6 Ocak 2019’dan beri yaşamlarında olan konularda sonuç alacaklar. Güneş burçlarına göre 1-10 Ocak, 1-10 Nisan, 1-10 Temmuz, 1-10 Ekim tarihleri arasında doğanlar güçlü bir etki alacaklar.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı