398

3 Ağustos Kova Burcunda Dolunay'da Gerilimli Zamanlar

3 Ağustos’ta 11 derece kova burcunda bir dolunay gerçekleşiyor. Dolunaylar gerilimli zamanlardır. Bu ay gerilimi arttıran; dolunayın odak noktasında duran Uranüs, dolunayın yöneticisi Satürn’e karşıt yapan Merkür ve dolunay esnasında kare açıyla çatışan Mars ve Jüpiter var. Bu gerilimli açılar bize bir şeyleri ortaya çıkarmak ve aşmak için daha fazla çalışmak gerektiğini, engeller, zorluklar, gecikmeler yaşayacağımızı gösteriyor. Eğer bu engelleri aşabilirsek sonunda ortaya sıra dışı, ilginç, daha önce görülmemiş, konforumuzu bozan ama aynı zamanda bizi olduğumuz halimizden daha ileri, özgün bir hale sokacak bir gelişmeyi vaat ediyor.

Aslan, boğa ve kova burçları sabitlik özelliğinden dolayı değişime direnme eğilimi gösterir. Bununla birlikte kare açının doğasında harekete geçme vardır. İçsel olarak hiçbir şeyin değişmesini istemesek de dışarıdan bir etkiyle konforumuzun bozulacağı kesindir. Boğadaki Uranüs zaten en rahat ettiğimiz alanımızı yerinden oynatmak için bekliyordu. Bu dolunay bize konfor alanımızdan çıkmak için artık kaçacak yerimiz olmadığını söylüyor. Haritalarımızda Uranüs’ün geçtiği alanda harekete geçmemek için bahane üretmek mümkün değil.

Odaktaki Uranüs yöneticilikler aracılığıyla Satürn’e bağlanıyor. Yani dolunayın kapanma etkisi daha da vurgulanmış oluyor. Satürn bitişlerin ve ayrılıkların gezegeni… Uranüs yeniliklerle ilgili… Hayatımıza yeni bir şeylerin girebilmesi için bazı şeylerle vedalaşmamız gerekiyor. Bu değişiklik kalıcı ve sağlam bir yapıya işaret ediyor.

Dolunay esnasında etkin olan Mars-Jüpiter karesi heyecanı ve tansiyonu yükseltiyor. Her ne kadar durumumuzu sabit tutsak istesek de öncü burçlardaki kare açı hayatımızdaki ani ve çabuk gelişen olayların temsilcisidir. Aynı zamanda Mars-Plüto karesi de oluşmaya başlıyor. Plüto, Dolunayın yöneticisi Satürn ve Mars’la kare yapan Jüpiter’in orta noktasında duruyor. Dolayısıyla bırakma, dönüşüm, değişim temaları güçlü bir şekilde vurgulanıyor.   

Haritalarında 11 dereceye yakın kova, boğa, aslan ve akrep burçlarında gezegen ve noktaları olanlar güçlü bir etki alacaklar. Güneş burçlarına göre 1-11 Şubat, 1-11 Mayıs, 2-12 Ağustos, 1-11 Kasım tarihleri arasında doğanlar etkilenecekler…

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı