443

20 Mart Astrolojik Yeni Yıl Başlangıcı

20 MART KOÇ GİRİŞİ HARİTASI

Astrolojik yıl Güneş’in koç burcuna girdiği ilkbahar ekinoksunda başlar. Bugün ülkelerin başkentlerine göre çıkarılan haritalar o yılın nasıl geçeceği hakkında bilgi verir. Koç giriş anında öncü burç yükseliyorsa harita 3 ay, sabit burç yükseliyorsa 1 yıl ve değişken burç yükseliyorsa 6 ay geçerlidir.

Bu yıl Ankara’ya göre çıkarılan haritada Balık burcu yükseliyor, dolayısıyla harita 6 ay geçerli, sonbahar ekinoksunda yeni bir harita çıkarmak gerekir. Halkın genel durumunu yükselen burç ve yükselen yöneticisi gösterir. Yükselendeki Venüs küçük iyilikler vadetse de Satürn’le kavuştuğu için bu şansı kullanabilecek gibi görünmüyor. Aynı zamanda Venüs 8. Evi yönetiyor yani kayıpların, borçların evi. Yücelmiş bir Venüs dönüşüm temasını daha da güçlendiriyor. Dış borçlar halkın yakasını bırakmıyor. Halk zorluklarla uğraşsa da kuyruğu dik görünüyor. 5 gezegenin 1. Evde bulunması halkın pek çok konuyla ilgilendiğini ve genel yapısını etkilediğini görüyoruz. Satürn hazineyi yönetiyor, devletten halka bir miktar kaynak aktarılıyor. Halk yine gelir-gider konularıyla haşır neşir oluyor. 11. Ev aynı zamanda ilçe belediyelerini de gösterir. Yerel seçimler gündemdeyken halkın bu konuyla ilgilenmesi haritada açık bir şekilde görülüyor. Satürn aynı zamanda hastalıkları, gizli düşmanları, sıkıntı ve sorunları gösteriyor. Bu halkın gücünü zayıflatan bir etki. Mars da 12. Evde kapalı kaldığından halkın bu zorluklarla mücadele etmeye takati yok gibi görünüyor.

Halkın aklı 2. Evde yani geçim derdinde. Cebini düşünüyor. Boğa burcunda oluşu da maddi güvence istediğini gösteriyor. Halkın parasını gösteren Mars 12. Evde, zayıf ve kıstırılmış durumda yani cebine giremeden kayboluyor ya da yastık altında da diyebiliriz yani sürümde değil. Halkın göstergesi krizlerin yöneticisi Uranüs’le kavuşuyor. Hastalık, hastaneler, hapishaneler, muhtaçlar konuları halka eşlik ediyor.

Haritada oldukça zor pozisyonda bir Ay görünüyor. 6. Evde, güvenlik ve hastalıklarla ilgili evde bulunuyor ve dönüşümün gezegeni Plütoyla karşıt açı yapıyor. Ay; gençleri, çocukları, spor, eğlence mekanları, borsayı yönetiyor. Maalesef çocuklar ve gençlerle ilgili hastalık, zorbalık, manipülasyon gibi onları acze düşürecek haberler alma ihtimali var. Borsanın manipülasyonu, yönlendirilmesi, eğlence sektörünün zorlu bir süreci gündeme gelecek gibi görünüyor.

İktidarın, yöneticilerin durumuna bakacak olursak; halkla aynı göstergeye sahip, ancak kendisinin 5. Evinde yani konulara bir anlamda eğlence, oyun gibi yaklaşıyor. Bununla birlikte Uranüs’le kavuşumu krizlerle uğraştığını gösteriyor.

Muhalefetin durumuna bakarsak; KAD ile kavuşumda, olumlu bir gösterge… Halkın evinde fakat halkın kaynaklarıyla parasıyla ilgileniyor.

Güneşin koça girmesi baharı müjdeliyor yani yeni umutları, tohumları, aydınlık günleri. Umarım bahar haritası ülkemize huzur getirir, halkın sorunlarla sağlıklı bir şekilde baş etmesine yardımcı olur.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı