310

8 Nisan Koç Burcunda Güneş Tutulması

8 NİSAN KOÇ BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI

8 Nisan 2024’te TSİ 21:20’de tam güneş tutulması gerçekleşiyor. Tutulma Amerika, Antarktika, Alaska, Kuzeydoğu Rusya ve batı Avrupa’dan görülecek. Türkiye’den gözlemlenemeyecek.

Koç burcu isteklerin peşinden cesaretle gitmekle ilgilidir. Bu bazen etrafı yakıp yıkarak da olabilir. Dünyadaki savaş sürecini düşünürsek savaşın daha acımasız ve yıkıcı bir hal alacağını öngörebiliriz. Tutulmanın yöneticisi Mars’ın balık burcunda Satürn’le kavuşumu sınır çizmekte zorlanabileceğimiz anlamına geliyor. Mars aynı zamanda Tutulma derecesinin kontraantisciasında yani geri planda güçlü bir savaş enerjisi çalışıyor. Jüpiter Uranüs kavuşumu da krizin büyüyeceğine işaret ediyor. Güçlü bir koç vurgusu var. Venüs, Ay, Güneş ve Merkür koç burcunda yerleşmiş. Dolayısıyla istekler için mücadele ederken gözümüzün hiçbir şeyi görmemesi mümkün. Güneş tutulmasının devlet başkanları için düşüş anlamına geldiğini düşünürsek kendini yakan bir enerjiden bahsedebiliriz.  Güneşi ve MC üzerinden etki alan ülkeler de yöneticilerinin düşüşüne tanık olabilir. Tutulmanın etkisi 1,5 ay önceden hissedilmeye başlar. Biz de prenses Kate’le ilgili haberleri almaya başladık. 22 Mart’taki Moskova saldırısında da Venüs-Satürn Kavuşumu Tutulmanın antiscia derecesindeydi. Koç burcunun vahşilik örneğini de süreçte gördük. Tutulmaya şifanın göstergesi Kayron’un eşlik etmesi dilerim yaralarımızın sarılmasına işret eder.

Koç burcunun benlik özelliği; atılgan, cesur, kahraman, gözü pek, birinci, öncü, heveslidir. Gölge yönleriyse; sabırsız, bencil, saldırgan, korkak, namerttir. Tutulmaya kayron eşlik ederken haritamızdaki koç özelliklerini iyileşmeye ve iyileştirmeye yönelik kullanabiliriz. Mücadele ederken ve hayatta kalmaya çalışırken isteklerimizi cesurca ifade edebilir, mert bir tavırla peşinden gidebiliriz.

Kuzey düğüm yönündeki tutulmalar geliştirmemiz gereken özelliklere vurgu yapar ve gelişimimizi kolaylaştırır. Bu tutulmada hayatımızda ilgilenmemiz gereken konular belki ilk kez deneyeceğimiz şeyler olabilir. Belki de adım atmaktan çekindiğimiz konular olabilir. Bu tutulma ihtiyacımız olan cesareti ve özgüveni bize verecektir.

Tutulmaya kayron ve geri giden Merkür’ün eşlik etmesi geçmişten gelen konuların gündeme geleceğini söylüyor. Hem başlamaya çekindiğimiz hem de bize acı veren konular gündeme geliyor. Sözlerimizin yara açmamasına dikkat etmeliyiz. Merkür koçta direkt iletişim kurar, bazen de yaralayıcı olabilir. Çünkü koç burcu gereksiz kibarlıkları sevmez. Düşünmeden konuşur. Dolayısıyla bazen kırıcı, incitici olabilir. Koç burcunun bir özelliği de dürüst ve içten oluşudur. Eğer geçmişte kırdığımız kalpler varsa içtenlikle pişmanlığımızı dile getirip, açtığımız yaraları iyileştirebiliriz.

Tutulmanın tetikleneceği tarihler; 14 Nisan’da Merkür, 20 Nisan’da Venüs, 4 Mayıs’ta tekrar Merkür, 26 Mayıs’ta Mars ve 3 Eylül’deki yeniay tutulma derecesine gelerek harekete geçirecek.

Türkiye açısından bakarsak; biraz geniş bir orbla ama, yaklaşan açı olduğu için dikkate alabiliriz, terazideki Merkür-Satürn kavuşumumuza karşıt yapıyor. Muhalefetin zorlandığı sürece işaret ediyor. Halkın ve medyanın cephe aldığını görüyoruz. Merkür geri hareketi muhalefetin bu meydan okumalara karşı güçlü bir duruş sergileyemediğini gösteriyor.

Venüsümüz’e 150’lik yapıyor; sanat dünyası, gençler, meydanlar konusunda üzücü haberler olabileceğini söyleyebiliriz.

Ve tam olarak 11 ev kaspında gerçekleşiyor. Meclis, parlamento, milletvekilleri ile ilgili değişimlere şahit olabiliriz. Aynı zamanda bütçe ile ilgili yeni kararlara işaret ediyor. Emekli maaşları gündemde ancak emekli maaşlarını simgeleyen Mars Satürn’le kavuşuyor yani henüz bir artış düşünülemez.

Kişisel haritalarımızda 19 dereceye yakın koç, terazi, oğlak ve yengeç burçlarında gezegen ve noktaları olanlar güçlü bir alacaklar.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı