301

24 Nisan Akrep Burcunda Dolunay

24 NİSAN AKREP BURCUNDA DOLUNAY

24 Nisan 2024’te akrep burcunun 4 derecesinde dolunay gerçekleşiyor. Odak noktasında kova burcundaki Plüto’nun bulunduğu dolunay, özgürlüğümüz için dönüşmek gerektiğine işaret ediyor. Bu dolunayda Boğa-Kova-Akrep burçlarının sabır, metanet, kararlılık, sağlamlık, akılcılık, mantık, tarafsızlık, zor koşullara dayanabilme, krizleri yönetebilme ve dönüşebilme özelliklerini kullanmak bizi hayatta tutacaktır.

Akrep burcu ve Plüto yaşamını sürdürebilmek için dönüşmeyi göze alabilmekle ilgilidir. Dolayısıyla bu dolunay feda etmemiz gereken şeylere dikkat çekiyor. Plüto bir evden geçerken o evin konularında bir dönüşüm sürecinde olduğumuzu gösterir. Özellikle bir gezegen veya noktamızla temas kurduğunda temsil ettiği konularda kendimizi güçsüz hissederiz ve zaaflarımızla yüzleştiğimizde gücümüze kavuşuruz. Bu dolunay güç ve acizlik temalarını vurguluyor. Dolayısıyla baskıcı, manipülatif, stratejik yaklaşımlarla kontrolü ve gücü sağlamaya çalışmak söz konusu olabilir. Plüton ve akrep burcu; iyileştirme, arıtma, temizleme, ayıklama özelliklerini barındırır. Bunun için derine inmek ve elleri kirletmek gerekir. Plüto kova sürecinde insan zihninin derinlerine inmek ( yapay zeka ) gündemde… Robotlara duygu yüklemek bile mümkün, ırkçı robotlar üretiliyor. Yani zihnimizin karanlık noktalarını görüyoruz ancak yine de bunu diğer insanlara zarar vermek üzere kullanıyoruz. Oysa ki bilim insanlarının eşitlikçi, tarafsız olması gerekir. Bu dolunay teknolojik gelişmelerdeki sürece ivme kazandırıyor.

Akrep, gücünü başkasıyla birleştirmektir. Eğer diğerinden daha güçlü olduğumuzu düşünüyorsak birlikte daha da güçlü olabileceğimizi hatırlamalıyız. Kaynakların paylaşımı ve verimli kullanılması; maddi ve manevi anlamdaki engellerin üstesinden gelebilmemiz için ihtiyacımız olan ve sahip olduğumuz şeydir.

Boğanın istifçiliği ve yetersizlik duygusu kaynak israfına sebep olabilir. 3 gezegenin ( Güneş, Uranüs, ve Jüpiter ) sahip olduklarımıza daha fazla tutunmaya ve talepkârlığa neden olabilir. Kaynakları akılcı bir şekilde paylaşmak nefes almamıza yardım edebilir.

Dolunayın klasik yöneticisi Mars balık burcunda ve Neptün’le kavuşuyor. Bir anlamda karar vermekte ve harekete geçmekte zorlanacağımız, kaos, karmaşa, belirsizlik, uyuşma, aldanma, aldatma, hayallerle uğraşacağımız bir süreç…

Türkiye’nin Güneş’i üzerinde gerçekleşen dolunay; medya, haberleşme, ulaşım, seyahat, eğitim konularını gündeme getiriyor.

Kişisel haritalarımızda 4 dereceye yakın akrep, boğa, kova ve aslan burçlarında gezegen ve noktaları olanlar sert bir etki alacaktır. İsabetli yorum için doğum haritasının bütünü değerlendirilmelidir.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı