240

23 Mayıs Yay Burcunda Dolunay

23 MAYIS YAY BURCUNDA DOLUNAY

YARGILARIMIZ NE KADAR DOĞRU?

23 Mayıs 2024’te yay burcunun 2 derecesinde dolunay meydana geliyor. Yay burcu deneyimlenmiş bilgiyle ilgilidir. Klasik tanımı hac yolculuğudur. Hacca uçakla gitmek değil, tüm kültürlerle temas ederek tüm yaşam biçimlerini deneyimleyerek hepsine anlayış geliştirmek demektir. Dolunay olduğuna göre ikizler ve yay burcu arasındaki dengeyi kurmak gerekiyor. İkizler kitabi bilgiyi yay ise deneyim bilgisini temsil ediyor. Dolunaya 60’lık yapan Plüto hatalı düşüncelerimizi arıtmak için fırsat sunuyor. Ay’ın ve Güneş’in yöneticileri boğa burcunda. Bu da sabit fikirlere ve fanatizme işaret ediyor. Kalıplaşmış fikirlerimizin işe yaramayanlarını değiştirmek için çalışabiliriz. Fakat burç değiştirecekler, gökyüzü değişim istiyor.

Kova burcundaki Plüto insan aklının derinliklerine inmeyi, tüm insanlık için özgürlük, eşitlik, kardeşlik temalarının güçlenmesini istiyordu. Bu dolunay Plütoyu harekete geçiriyor. Aslında üçgen ve 60 derecelik açılar hiçbir çaba göstermeden gelişmelerin kendiliğinden olacağının göstergesidir. Bu anlamda farkındalık kazanmak zordur. Ancak bu bilgiler ışığında farkındalığımızı geliştirmeyi başarabiliriz. Bununla birlikte dolunay esnasındaki Venüs-Jüpiter kavuşumu Plütoya kontraantiscia yaptığından bir karşıtlık etkisi ve arka planda bazı gelişmeler yaşandığının da göstergesi… Bu anlamda teknoloji dünyasının insan aklını ve hayata bakışımızı etkileyecek gelişmelerine tanık olabiliriz.

İkizler-Yay ve Kova burçlarının açı yaptığı bu dolunayda gerçeklik algımızı sorgulamamız gerekebilir. Boğadaki yığılım maddi değerlere tutunmamıza sebep oluyordu ancak dolunayın hemen ardından ikizler burcuna yani hava elementine yerleşecek olan gezegenler aklımızı ve bildiklerimizi yeniden sorgulamamıza neden olacak. Öğrendiklerimizi tarafsızlık süzgecinden geçirmemiz önemli… Bağnazlık ve tutuculuk gelişmemizi engelleyen özellikler olacaktır. Dolunayın yöneticisi 29 anaretik derecede boğa burcunda yerleştiğinden yargılarımıza tutunmak ve fikir değiştirmek zor olabilir ancak gökyüzü bizden çok yönlü düşünmemizi istiyor. Artık işimize yaramayan, ilerlememize engel olan duygu ve düşüncelerimizi değiştirmemiz gerekiyor. Örneğin Ay yay burcunda bir gruba karşı nefret geliştirmiş olabilir. İkizler burcundaki Güneş’le kulaktan dolma bilgilerle yanlış kanaat edinmiş olabilir. Kovadaki Plüto öyle bir deneyimle kendiliğinden duygu ve düşüncelerimizi değiştirmemize sebep olabilir ki tanımadan bilmeden kimseyi yargılamamamız gerektiğini öğreniriz. Mesela nefret ettiğimiz komşumuz zor günümüzde bize yardım eden tek kişi olabilir.

2 dereceye yakın gezegen ve noktaları olanlar güçlü bir etki alıyor.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı