130

6 Haziran İkizler Burcunda Yeniay

İKİZLER BURCUNDA YENİAY

DEĞİŞEN KOŞULLARA AYAK UYDURMA ZAMANI…

Güneşin ikizler burcuna geçişinin ardından onu izleyen Venüs, Jüpiter ve Merkür koşulların değişeceğinin habercisiydi. Yeniay çok güçlü bir değişkenlik vurgusu altında gerçekleşiyor. Değişken nitelik hayatımıza; kararsızlık, istikrarsızlık, taklit, uyum sağlama, hız, eli çabukluk, yer değiştirme, yerinde duramama, değişken ruh ve düşünce durumları, kaypaklık, maymun iştahlılık, belirsizlik gibi özellikler katar. Örneğin 20 yıldır oturduğumuz evimizi taşıyabiliriz, yeni mahallemize ve komşularımıza uyum sağlamamamız gerekebilir, müdürümüz değişebilir, onun koyduğu kurallara uyarız, çocuğumuz artık yürümeye başlar onun peşinde koştururuz, aileye biri katılır evin düzenini değiştiririz vs…

Değişken niteliğin iyi tarafı değişen koşullara ayak uydurmaksa kötü tarafı da değişimle sürüklenmektir. Elimizden bir şeylerin kayıp gittiği duygusudur. 

İkizler burcunun amacına bakarsak; sağlıklı merakı geliştirip topladığımız bilgiyi dağıtmakla görevliyiz. Burada bilginin doğruluğunu kontrol etmek konusu önem kazanıyor. Yanlış bilgiyi yaymamak lazım… İkizler burcu; İletişim, habercilik, eğitim-öğretim, alış-veriş, kısa seyahatleri temsil eder. Tüm bu konularda kandırılmamaya, kandırmamaya dikkat etmek gerekir.

Bu Yeniay iki iyicilin ortasında olmakla birlikte Satürn’ü harekete geçiriyor. Balık burcundaki Satürn bize suyla ilgili sorunları haber veriyordu. Bu kazalar evimizde su borusunun patlamasından tutun, okyanustaki geminin batması, sel, hortum vs kadar olabilir.

Psikolojik anlamda bu kare açı her şeyi akılla açıklamakla hayatta akılla anlaşılamayacak şeylerin de olduğu olgusuyla çatışır. İkizler burcu her şeyi bilmek, açıklamak ister, balık burcuysa bilinçli aklın dünyayı anlamaya yetmeyeceğini bilir. Olanı olduğu gibi kabul eder. Tabii ikizler burcundaki bu yığılım insan aklının fazla yüceltilmesine sebep olabilir. Akıl ve sezgi arasındaki dengeyi kurabilirsek bu karenin sebep olacağı; karamsarlık, yetersizlik, hüzün, değersizlik düşüncelerinden kurtulabiliriz.

İkizler burcunun olumlu yönleri; esnek, uyum sağlayan, tarafsız, araştırmacı, meraklı… gölgeleri; bilmişlik, karşıdakini dinlememe, sinirlilik, huysuzluk, alaycılık, hırsızlık…

İkizler burcu aklı balık burcu akılsızlığı temsil eder; bilinçli akıldan vaz geçmeyi… Hayal gücü, ilham, esinlenme, merhamet, şefkat, gölge yönleri; hayalperestlik, dağınıklık, kaçış, aldanma, aldatma, uyuşma…

Kitabi bilgiyle içsel bilginin dengesini kurmak gerekir. Aksi takdirde aklımıza yatmayan konular bizi sinirli, karamsar, huzursuz yapabilir.

Bu dönemde sinir sistemimize dikkat etmek gerekir, kendimize ve olaylara tarafsız bakabilirsek bizi geren şeylerin bazen bizimle ilgili olmadığını anlayabiliriz.

Kişisel haritalarda 13-21 dereceler arasında gezegen ve noktaları olanlar etki alabilir.

Türkiye açısından bakarsak; Yeniay MC noktamıza kare yapıyor; uluslararası arenadaki rolümüzü ön plana çıkarıyor. Satürn bir süredir en tepemizde duruyor, yöneticileri zorluyor. Yönetim zafiyetleri, yönetimde yaşanan sorunlar, gündemimizde. Satürn aynı zamanda yasaları temsil ediyor ve kısa bir süre önce maarif yasası gündeme geldi. Bu yeniay yine gündemimizde tutuyor. Aynı zamanda yabancılar, uluslararası ticaret, üniversiteler, akademisyenler, dini kurumlar, din adamları ile ilgili konular iktidarın gündemini meşgul ediyor.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı