1498

Hipnoz edilen kişi hipnoz edenin her dediğini yapar mı?

Hipnozu yapan ile hipnotize edilen arasında bir ilişki vardır tabii ki. Hipnozu yapan kişi insanın zihninin hangi koşullar altında hangi tepkileri vereceğini bilen kişidir. Fakat hipnoz altındaki kişi, olayı yöneten kişidir. Yani kontrollü kişidir.

Eğer hipnoz altındaki kişi bu durumdan sıkılırsa veya artık buna devam etmek istemez ise, istediği an gözlerini açıp yürüyüp gidebilir. Yani bir insanı isteği dışında hipnotize etmek mümkün değildir. Filmlerde, sahnelerde, sihirbazlık gösterilerinde sanki insanlar bir başkasının gücü vasıtasıyla belli bir hale sokulup onun emirlerine itaat ediyomuş gibi gösterilir. Aslında bu doğru değildir.

Bir insan hipnoza girdiği zaman ne istediğine karar vermişse bu sonucu elde etmesi çok kolay olabilir. Fakat hipnoz eden kişi, hipnoz altındaki kişiden birşey istediğinde eğer bu kişi hipnoz altında değilken bunu yapmayacak ise, hipnoz altındayken de yapmaz. Yani şöyle özetlenebilir. Bir insan hipnoz altında değilken yapmayacağı, söylemeyeceği herhangi bir şeyi hipnoz altındayken yapmaz veya söylemez. Fakat en önemli nokta, eğer o insan birşeyi yapamıyor, birşey söyleyemiyor ise hipnoz yardımıyla bu engeli aşar, yapar ve söyler.

Ufuk Önen
Kişisel Gelişim Eğitmeni