1116

Nasıl hipnoz olunur?

Hipnoz teknik olarak bir insanın telkinlere yatkınlık hassasiyetinin artırılmasıdır. Yani aslında hepimiz bir takım telkinleri gün boyunca alıyoruz ve bu telkinlerle uyuduğumuzda da bilinçaltımızda bunları bir şekilde dosyalıyoruz.

Ben şu anda size rahatlayın ve rahatlamanın ayak parmaklarınızdan başlayıp yavaş yavaş yukarı çıktığını hissetmeye başlayın dediğimde eğer siz izin verirseniz öncelikle ayak parmaklarınızda bir karıncalanma hissinin başladığını hissetmeye başlayabilirsiniz. Ondan sonra aldığınız nefeslerin yavaşlamasına izin verin dediğimde eğer izin vermeyi seçerseniz nefesinizde yavaşlayacak ve derinleşecektir. Bu sayede de siz daha derin nefesler aldığınız için bedeniniz çok daha rahatlayacaktır.

Şu anda hipnotik bir etki altında değilsiniz. Sadece benim söylediklerimden çıkardığınız anlamı siz yorumluyor ve yapıyorsunuz, eğer yapmayı seçiyorsanız. Gördüğünüz gibi, hipnoz bundan farklı birşey değildir. Yani ben size gözlerinizi kapatın dediğimde kapatırsanız beni duyabilirsiniz, beni duymaya devam ederken gevşemeye de devam edin ve aldığınız her solukla çok daha rahatlayın dediğimde aslında şu anda benim sözlerimi kullanarak siz kendinizi hipnotize ediyorsunuz. Bunu istediğiniz her zaman her yerde yapabilirsiniz. Yani kendinize sakinim, rahatım ve gevşiyorum dediğiniz an sakinleşir, rahatlar ve gevşersiniz. İşte hipnoz bu kadar basit, bu kadar sıradan.

Ufuk Önen
Kişisel Gelişim Eğitmeni