1216

Herkes hipnoz olur mu?

Hipnoza yatkınlık konusu birçok insanın kafasında yanlış yerleşmiş bir kavramdır. Aslında çok daha entelektüel, çok daha akıllı, çok daha iyi eğitim almış insanlar hipnoza daha yatkındırlar. Çünkü hipnoza girebilmek için gereken şeylerden bir tanesi hipnotizörün söylediği sözcüklerin karşı taraf tarafından anlaşılmasıdır.

O sözcüklere verdiği anlamları değiştirebilen insan çok daha rahat kendi kendine bir hipnoz hali yaratabileceğinden entelektüel, kültürlü ve zeka seviyesi yüksek insanlar çok daha rahat hipnoza girerler. En önemli konu burada; ben hipnoza girmem diyen kişi hipnoza girmez. İstediğiniz kadar o insanı hipnoza girebileceğini ikna etmeye çalışın, bu kendi kendine yapacağı birşey olduğundan eğer hipnoza girmeyeceğini söylüyorsa ve buna inanıyorsa o insanı hipnoza sokamazsınız, sokmamalısınız da. Çünkü hipnoz yapılırken hipnoz yapılacak kişinin rızası daima alınmalıdır. Yani bir hipnoza giderseniz bir kişinin sizi hipnotize etmesini isterseniz önce sizden rızanızı istemesi gereklidir.

Hiç kimse hiç kimseyi kendi rızası haricinde hipnoza sokmamalı zaten. Böyle birşey mümkün değildir. Bazı insanlar aslında hipnozcu olmasa dahi, başkalarının sözcüklerinin etkisinde çok fazla kaldıklarından hipnoz altında girmeleri, bu etki altına girmeleri de çok etkili, çok dramatik sonuçlar yaratabilir. O nedenle bir hipnozcunun kiminle çalıştığına çok dikkat etmesi gerekir.

Ufuk Önen
Kişisel Gelişim Eğitmeni