1029

Hipnoz yapacak kişinin uzmanlığı nasıl anlaşılır?

İsteyen herkes hipnozu öğrenebilir, isteyen herkes hipnozla çalışabilir. Fakat bunu iyi yapabilmek bir kilometre, bir pratik meselesidir. Hipnozun yapan kişiye nasıl güveneceğiniz sorusu sadece hipnozla ilintili değil.

Bugün ülkemizde kişisel gelişim dediğimiz veya kültüralizm dediğimiz ve alternatif yaklaşımlar dediğimiz yaklaşımlarda kime güveneceğiniz konusunda önce lütfen hislerinize güvenin. Eğer o kişi ne kadar uzman olursa olsun, kim tarafından tavsiye edilirse edilsin, eğer içinizde bir ses size oradan çıkmanızı söylüyorsa lütfen bir an evvel oradan uzaklaşın.

Size bir de ufak bir ipucu; eğer bu uzman kişi konusu ne olursa olsun, söylediklerinin arasına birazcık korku serpiştiriyorsa yani bunu benden başkası ile yapamazsın diye veya bunu yaparken şöyle dikkat edilmesi gibi sizi korkutacak sözcükler kullanıyorsa, lütfen oradan çıkıp gidin. Çünkü konusunun uzmanı bu işte her türlü önlemi kendisi alacağından sizin rızanız varsa, zaten sizi korkutmasına gerek kalmayacaktır. Sadece alınması gereken önlemleri size söyleyecektir. Yani özetle, bir hipnozcuya gittiğiniz zaman size uygulanacak terapinin ne olduğuna bakmaksızın önce o insana içinizde bir güven var mı, yok mu ona bakın. Eğer güvenmiyorsanız lütfen çıkın gidin.

Ufuk Önen
Kişisel Gelişim Eğitmeni