1101

Hipnozun olağanüstü etkileri var mıdır?

Hipnozun olağandışı olağanüstü sıradan olmayan etkileri vardır. Bunlardan bazıları bir insanın bedeninin tamamen kasılması olabilir veya bir lisanı öğrenemeyeceğini düşünen bir insanın çok kısa sürede bir lisanı öğrenip konuşabilmesi olabilir.

Birçok insanın duyduğu bilinçaltının veya insan iradesinin etkileriyle ilgili konular vardır. Mesela, aslında çalışmayan bir buzdolabı odasında kilitli kalarak donarak ölmesi gibi. Aslında çok güzel bir örnektir bu olay gerçek midir, değil midir bilmiyorum ama birçok yerde kullanılan bir hikayedir. Bir insan bir buzdolabında odasında kilitli kalır ve ertesi sabah donarak öldüğü tespit edilir. Çünkü bilinçaltı aslında orada buzdolabı olduğunu düşünmüş ve kendisini öldürmüştür diye anlatılan bir hikayedir. Biz bu kadar dramatik etkiler yaratma peşinde değiliz. Bir insanın normalde yapamayacağını düşündüğümüz bir takım becerileri yapmasını sağlamak hipnozla mümkündür. Aslında bir kolunuzu kaldırıp havada normalde tuttuğunuzda yorulacağınız sürede tuttuğunuzda hiç yorulmadığınızı farkedebilirsiniz. Veya zamanın nasıl geçtiğini bile anlayamazsınız. Çünkü hipnozun yan etkilerinden bir tanesi zaman aygısının kaymasıdır.

Diğer yöntemlerden bir tanesi de tam beden kasılması dediğimiz yöntemdir. Bir insanı önce üç sandalyeye yatırırız, ondan sonra hipnoza girip bedenin kasılmasını sağladıktan sonra aradaki sandalyeyi çekeriz. Havada askıda duran olağanüstü bir insan vardır. Aslında, bunu o insanın kendi bedenine olan inancını artırarak yaparız. Ben bunu eğitimlerde sadece hipnozun o kadar sıradışı olmadığını göstermek için kullanıyorum. Fakat sahnelerde birçok insan bu sihirbazın gücü olarak gösterdiğinden ve o insanın da normalde yapamayacağını düşündüğü şeyi yaptığından etkisi çok daha olağanüstü gözükmektedir.

Ufuk Önen
Kişisel Gelişim Eğitmeni