663

Bireysel Emeklilik Sistemi yatırım için neden önemlidir?

Emeklilik döneminde yaşam standartlarını koruyabilmek ve başkalarına muhtaç olmamak için

İnsanların emekli olduklarında aldıkları emekli maaşı ile çalışma dönemlerinde elde ettikleri maaşları arasında büyük farklar ortaya çıkıyor. Emekli maaşı ile önemli oranda azalan gelirler, beraberinde yaşam standartlarının da hızlı bir şekilde düşmesine sebep oluyor, oysa çalışırken elde edilen gelirin bir kısmı BES sistemi içerisinde tasarruf edilerek ikinci bir gelir elde ediliyor ve emekliliğin daha iyi şartlar altında yaşanması imkânına sahip olunuyor.

Tasarruf disiplini sağlamak için

Harcamalarımdan geriye kalandan tasarruf ederim şeklindeki bir yaklaşım neticesinde tasarruf edilemediği görülmektedir. Düzenli tasarruf edilebilmesi için, düzenli olarak bir sistem tarafından tasarrufa yönlendirilmeniz ve belirli tutarların dönemsel olarak sizin adınıza tasarruf edilmesi ve değerlendirilmesi gerekiyor ve BES sizlere bu fırsatı sunuyor.

Küçük tasarruflar profesyonel yatırım uzmanları tarafından yatırıma yönlendirildiği için

Yapacağınız düzenli ödemeler, işi tamamen yatırım olan profesyonel portföy yönetim şirketleri tarafından sizin adınıza yatırıma yönlendirilir. Bireysel olarak küçük tasarruflarınızı herhangi bir yatırım aracına yönlendirdiğinizde elde edeceğiniz getiri çok sınırlı olur. BES ile sisteme dahil olan binlerce katılımcının oluşturduğu büyük fonların getirilerine ortak olabilme imkanı elde edersiniz. Bunun anlamı küçük tasarruflarınızın daha fazla getiri sağlama imkanına sahip olmasıdır.

Devlet katkısı nedeni ile en avantajlı yatırım aracı olduğu için

BES’e dahil olduğunuz andan itibaren seçiminize bağlı olarak belirlenen fonlardan elde edeceğiniz getirilerin yanında çok önemli bir avantaja daha sahip olursunuz. Bu avantaj devlet katkısıdır. Devlet sisteme ödediğiniz katkı paylarının yıllık asgari brüt ücret tutarı kadar kısmının yüzde 25’ini sizin adınıza sizin hesabınıza öder. Böylece uzun vade de var olan getirilerin yanında yüzde 25’lik bir getiriye de sahip olabilirsiniz.

Eğer sisteme 100.TL ila katılıyorsanız söz konusu tutarın % 25’i yani 25.TL daha devlet tarafından katkıda bulunuluyor ve toplamda 100.TL’lik yatırımınız fon getirileri hariç 25.TL kazanmış olmaktadır ve bu oldukça yüksek bir kazancı ifade etmektedir.

Sefa Kabaalioğlu
Tüketici Hakları Uzmanı