691

Girişimcilikte finansal iş planının faydaları nelerdir?

Finansal planlama, fikrinizin uzun vadede size ne getireceği konusunda bilgi verecektir. Finansal kuruluşlar ve potansiyel yatırımcılarınız açısından da fikrinize destekte bulunmalarının ne derece anlamlı olduğunu gösterecek önemli bir araç olacaktır.

Finansal kuruluşlar ve potansiyel yatırımcılar hayale değil, rakamlara dökülmüş kârlı iş fikirlerine kaynak aktarırlar ya da ortak olurlar.

Finansal kuruluşlar, verdikleri paranın ve kirasının temerrüte düşülmeden vadesinde eksiksiz olarak geri ödenmesini beklerler ve talep ederler. Yatırımcı kuruluşlar ki bunlar girişim sermayesi şirketleri, melek yatırımcılar ise bu yatırımı yaptığımda ne kadar zamanda ne kadar kazanabilirim? Kârlı bir yatırım mı? Ne kadar kazanç sağlayacağım? Beklediğim kazancı ne kadarlık bir sürede sağlayacağım? 5 ya da 7 yıl sonra bu şirketin piyasa değeri ne kadar olur ve ben hisse senetlerimi ne kadara satabilirim? sorularını sorar ve tüm bu sorularına aldıkları yanıtlar olumlu yada beklentilerini karşılıyor ise para vermeyi yada kaynak aktarmayı kabul ederler.

İstediğiniz kadar “ HARİKA” bir ürününüz olduğunu düşünün, istediğiniz kadar dürüst ve iyi bir insan olun, istediğiniz kadar her şeyi eksiksiz olarak yerine getirdiğinizi düşünün, kredi verenler ve yatırımcılar sizden “ NET BİR ANALİZ “ isteyeceklerdir.

Her iki taraftaki kaynak sağlayıcıları” KÂR “ edip, etmeyeceğinizi ve bu kârı nasıl elde edeceğinizi ve yapılan tahminlerin “ GERÇEKÇİ “ olup olmadıklarını araştıracaklardır. Çünkü kredi anapara ve faiz “ KÂR” ile ödenebilecektir. Diğer yatırımcı grubu olan girişim sermayeleri ise şirketin büyümesi ve pazarda önemli bir paya sahip olmasını ve şirketin değerinin artmasını beklerken melek yatırımcılar ise “ EN RİSKSİZ YATIRIM ARACININ GETİRİSİNDEN “ daha fazla gelir elde etmek isterler.

Sefa Kabaalioğlu
Tüketici Hakları Uzmanı