2802

Hipertansiyon tanısı nasıl konur?

Hipertansiyon tanısı, istirahat halindeki tansiyonun 14/9’un üzerinde olmasıyla konur. İstirahat halinde ölçülen tansiyonların aynı zamanda birkaç sefer ölçülmesi gerekiyor. Bu ölçümlerin 14/9’un üzerinde olması birkaç sefer üst üste ölçüldüğü halde genelde kişinin sakin bir ortamda ölçülmüş olması önemlidir.

Eğer hastalar birkaç gün üst üste tansiyonlarını düzenli bir şekilde ölçtüler, istirahatte evlerinde ölçüler 5-10 dakika istirahat ettikten sonra ölçmüşlerse ve tansiyonları 15/9 ve 14/9’un üzerinde ölçüldüyse hipertansiyon tanısı konulabilir. Ama bu kesin tanı değildir. Öncelikle doktorlarıyla görüşüp tansiyon sırasında, ölçüm sırasında nelere dikkat ettiklerini belirtmeleri gerekiyor. Eğer tansiyon ölçümü sırasında stres, panik, yoğun bir anksiyete varsa tansiyonun ölçümlerinin doğru olmadığını düşünebiliriz. Bunun sebebi, bu tarz şeylerde yani stres olduğunda, panik olduğunda, anksiyetif olduğunda, heyecanlandığında tansiyonlar yükselebilir. Bunlar normal bir yükselmedir. Yani fizyolojik bir durumdur. Böyle durumlarda ölçülen tansiyonların yüksek olması hipertansiyon tanısı koydurmaz.

Ancak hasta evinde sakin bir ortamda 5-10 dakika oturmuş veya yatar pozisyonda dinlendikten sonra ölçüyorsa tansiyonunu ve buna rağmen 14/9’un üzerinde bir tansiyon ölçüyorsa o zaman hipertansiyon koyarız. Teşhisi koyarız ama bu teşhisin de tek bir ölçümle konmaması lazım. Birkaç gün üst üste ölçülmüş olması lazım ve her birinde her ölçümde de yüksek tansiyon ölçmüş olması lazım. Gene de bu tanının doktorla doğrulaması gerekir.

Murat Şener
Kardiyoloji Uzmanı