2664

Meme protez çeşitleri nelerdir?

Meme protezi çeşitleri vardır. Piyasada tabii çeşitli isimlerde çeşitli markalarda da protez bulunabilir. Ama çeşit olarak, şekil anlamında, kılıf anlamında, içerik anlamında meme protezini ayırabiliriz.

Genellikle kullanılan protezin içeriğinde silikon maddesi vardır. Dolayısıyla yüzde 90’lara varan bir oranda içerisinde silikon olan meme protezi kullanılır. İçerisinde su olan ve çok daha az yaygın olarak kullanılan meme protezi de vardır. Daha önceki yıllarda başka maddelerle de meme protezleri yapıldı ama onların ömrü çok kısa sürdü ve piyasadan kaldırıldılar.

Çoğunlukla içeriğinde silikon olan meme protezidir. Meme protezi bir kılıfla ayırt edilmektedir. Kılıf olarak kılıfı düz olan, kılıfı pürtüklü bir de ince tekstür ya da kalın tekstür diye ayırt edilen meme protez çeşitleri vardır.

Bir de, şekil olarak meme protezi ayrılır. O da yuvarlak, damla ya da anatomik. Yuvarlakta alçak veya yüksek diye ayırt ediliyor. Dolayısıyla şekil olarak üzerinde kılıf olarak içerisindeki madde olarak meme protezlerini ayırt edebiliyoruz.  

Ümit Borataç
Estetik Cerrah