4672

Neden kilo veremiyoruz?

Kilo veremememizin sebeplerinden biri öncelikle hormonal sistemimize giden bir takım problemler olabilir. Tiroidimiz, şeker problemimiz kilonuzda her an problem varsa kilo vermeniz zor, kilo almanız çok kolay olabilir. O yüzden zayıflama programına, zayıflama diyetine başlamadan önce mutlaka bir dahiliye uzmanı veya endokrinoloji uzmanıyla görüşüp vücudumuzdaki hormonların kilo vermenize engel olup olmadığını mutlaka bir gözden geçirin.

Zayıflama diyetine başladınız ve kilo veremediğinizi düşünüyorsunuz, o zaman gözden geçirmeniz gereken iki mekanizma var. Bir aldığımız enerji bizim için fazla geliyor olabilir. Yediğimiz yiyeceklerin porsiyonları büyüyorsa, bir porsiyon yerine iki porsiyon yiyorsak, yediğimiz miktar ve kalori artıyorsa, ikinci gözden geçirmemiz gereken mekanizmaysa hareketlilik durumudur. Oturduğumuz yerden kilo vermemiz çok söz konusu değil. Mutlaka belli bir miktarda hareketli yaşamı hayatımıza koymamız lazım ki, kilo vermemiz söz konusu olsun.

Bir kalorilik yiyip bin kalorilik harcıyorsanız kilonuzu ancak korursunuz. O yüzden aldığınız miktar kadar aldığınız enerjiyi de mutlaka göz geçirin. Ve hareketli bir hayat sürdürmeye çalışın.

Canan Aksoy
Diyetisyen